top of page
DJI_20240707145001_0090_D.jpg
silwy.JPG

Stickl Yachts HelpDesk

A Stickl Yachts-nál kiemelt figyelmet fordítunk ügyfeleink elégedettségére – még akkor is, ha váratlan hiba vagy probléma merül fel. Ezt az oldalt azért hoztuk létre, hogy gyors és hatékony segítséget nyújtsunk a leggyakrabban előforduló hibák elhárításában, valamint lehetőséget biztosítsunk arra, hogy bármilyen probléma esetén közvetlenül kapcsolatba léphessen velünk.

Gyakran ismételt kérdések

  • 3. Nem penészedik be a hajó és a textília a ponyva alatt?
    A Stickl-hajók ponyváit szellőzőrendszerrel láttuk el, amelyek biztosítják a levegő szabad mozgását, miközben megvédik hajódat az esővíz beáramlásától. Ha vizes lett a párna, állítsd élére a kokpitban és ponyvázd le nyugodtan a hajódat. A ponyván található szellőzőnyílások gondoskodnak arról, hogy minden alaposan megszáradjon. A Stickl-hajók párnái vízlepergetők, így azok nem áznak át, de heves eső esetén a varrásoknál beszivároghat egy kis víz.
  • 1. Muszáj mindig leponyvázni a hajót?
    Egy-egy záport és zivatart a Stickl elektromos hajók kibírnak, ettől függetlenül célszerű a hajót mindig leponyvázni, főleg, ha több órára elhagyjuk a hajót. A Stickl-hajókat nem állandó, nyitott állapotra terveztük, ezért fontos, hogy ha már nem használod, mindig ponyvázd le az elektromos hajód.
  • 2. Hogyan ponyvázzam a hajót, hogy ne kerüljön bele víz?
    A Stickl-hajók prémium minőségű ponyvával vannak ellátva. Ez mindenképpen szükséges ahhoz, hogy akár hosszú távra is a kikötőben hagyhasd a hajódat. Formáját tekintve célszerű mindig úgy ponyvázni a hajót, hogy az „házikó” formát kapjon, vagyis ne tudjon megállni és megülni rajta a pangó víz. A Stickl-ponyvák szellőzőkkel vannak ellátva, amelyek biztosítják a levegő folyamatos, szabad áramlását. Ügyelj rá, hogy minden patentet rögzíts, különben belekaphat a szél és tovább bonthatja.
  • 4. Mennyi ideig hagyhatom a hajót leponyvázva?
    A Stickl-ponyvák minőségi anyagokból, méretre készülnek, amelyek biztosítják számodra, hogy akár hetekre, hónapokra is leponyvázva hagyhasd hajódat. A ponyvák jól szellőznek, könnyen rögzíthetőek és biztonságosak, és a szél sem kap alá. Szabadtéri téli tárolás esetén speciális téli takaróponyvát ajánlunk, amely a hó súlyát is bírja, illetve sokkal jobb védelmet nyújt a hideg időjárás viszontagságai ellen.
  • 4. Hogyan ellenőrizzem, hogy valóban feltöltődött az akkumulátor?
    Amikor visszaérkezel a hajóra, ellenőrizd a műszerfalon a kijelzőt. Győződj meg róla, hogy 100%-os töltöttséget mutat a műszer. Egyes Stickl-modelleken Bluetooth-szal is látod az akkumulátorok kapacitását, illetve az áram folyását.
  • 6. 50 % alatt van a töltöttség. Meddig hajózhatok még?
    Induláskor, ahogy a hajózás során is, a kijelző mindig mutatja az adott sebességnek megfelelően, hogy mekkora távolságra elég az akkumulátor kapacitása. Ennek megfelelően dönts, hogy kihajózol-e, illetve gondoskodj arról, hogy hajózásod során lesz-e lehetőséged kikötni és parti áramra csatlakoztatni a hajód.
  • 1. Mit tegyek, ha nem indul az elektromos hajó?
    Ellenőrizd, hogy fel vannak-e töltve az akkumulátorok! (Beleértve a 12V-ost is, mert az induláshoz sokszor az is szükséges.) Ha minden műszer sötét, tedd fel a kérdést: A 12V-os fogyasztók működnek? Ki van-e húzva a parti kábel? Ha a 12V lemerült, akkor Stickl-hajódnál csatlakoztasd a töltőhöz, vagy tedd gyújtásra és nyomd meg a vészindító gombot.
  • 3. Mi lehet az oka, ha nem indul el a töltés?
    Nincs áram a parton. Ellenőrizd, hogy a töltőkábelen a LED világít-e? Valahol „útközben elveszett” az áram. Ellenőrizd a hajóban az FI relét, hogy fel van-e kapcsolva, és hogy a teszt gombra lekapcsol-e. (Tehát, hogy áram alatt van-e.)
  • 2. Hogyan győződjek meg arról, hogy elindult-e a töltés?
    Amikor töltőre teszed a hajót, győződj meg arról, hogy ténylegesen elindult-e a töltés. A Stickl-hajók esetében ezt egy csippanó hang jelzi a műszerfalon.
  • 5. Mi történik, ha nem 100%-os a töltöttség?
    A töltöttség mértékétől függően nyugodtan kihajózhatsz, de időnként ellenőrizd az akkumulátor töltöttségi szintjét. Ha a töltöttségi szint 50% alatt van, ügyelj arra, hogy lassan haladj, és időben találj egy kikötőt, ahol a hajót felcsatlakoztathatod parti áramra.
  • 2. Alacsony a töltöttség és vihar közeleg. Mit tegyek?
    A Stickl-hajókat, ha nagyon lemerülne az akkumulátor, a rendszer visszaveszi akkora teljesítményre, amivel még biztonságosan tudsz haladni, de ugyanakkor még legalább 1 óra menetidőd van. Ezzel együtt mérlegeld, hogy milyen távolságra van a legközelebbi kikötő, mekkora az akkumulátor töltöttsége, és ezt szem előtt tartva kezdj el a kikötő irányába haladni. Tartogasd az energiát arra az esetre, ha tényleg leszakadna az égalja, vagy meglátnád a fekete gerendát a hegyek fölött, és keményebb vihar közeledne, hogy legyen akku-kapacitásod egy esetlegesen nemvárt eseményre.
  • 1. Mi történik, ha jön a vihar?
    A legfontosabb, hogy ne ijedj meg, NE KAPKODJ, hanem mérlegeld a helyzetet. A Stickl-hajók műszerfalán pontosan látszik a megtehető táv adott gázkar-állásnál, vagyis látod, hogy az adott tempóval mekkora távolság megtételére elegendő az akkumulátor töltöttsége. Ezt vesd össze a GPS által mutatott úttal, vagyis, hogy a legközelebbi kikötőt mennyi idő alatt tudod elérni. Ha ezt mérlegeled, látni fogod, hogy 30-40 percen belül mindig elérhető egy kikötő. Ne ijedj meg és főleg ne kapkodj, hiszen a Stickl-hajóddal nagy bajba nem kerülhetsz.
  • 6. Mikor jelentkezik a vizesedésből adódó probléma?
    Körülbelül az ötödik, hatodik évben, akkorra viszont már súlyos károsodást eredményezhet.
  • 4. Milyen rendszerességgel ellenőrizzem az elektronikát?
    Célszerű legalább kéthetente, de havonta minimum egyszer mindenképp jó, ha szemrevételezéssel ellenőrzöd a hajó elektronikai berendezéseit.
  • 3. Mekkora az esély arra, hogy beázik az elektronika?
    Az elektromos hajókat párás környezetre terveztük, de nem arra, hogy az elektronika vízben álljon. Az elektronikai szerelvények és az akkumulátorok sarui is a vízvonal fölött helyezkednek el, így elég kicsi annak az esélye, hogy beázik az elektronika.
  • 5. Mi történik, ha hónapokig nem ellenőrzöm az elektronikát?
    A pangó vízből származó vízpára miatt gyorsított öregedésnek van kitéve a hajó, ami kárt okoz az elektronikában.
  • 1. Mi történik, ha elkap az eső? Nem lesz baja az elektromosságnak?
    A Stickl elektromos hajók akkor is jól működnek, ha elkap egy-egy zápor, zivatar. A hajó burkolata és a textília vízálló, a víz automatikusan kifolyik a hajótestből. Kikötés után ellenőrizd, hogy nem került-e víz a hajó elzárt tereibe, és lehetőség szerint szárítsd ki a kárpitokat.
  • 2. Víz került az akkumulátorhoz. Mit csináljak?
    Kialakításuknak köszönhetően a Stickl-hajók elektromos részeihez elvileg nem kerülhet víz. Ha valami folytán ez mégis megtörténne - például heves esőzés miatt eltömődik a kifolyó - és vizet találsz a hátsó padban, egyszerűen „szivacsold” ki, hogy az elektronika ne álljon tovább párás környezetben. Ügyelj, hogy mindenképpen áramtalanítsd a hajót, mielőtt nekiállsz a felesleges vizet eltávolítani az akkutérből.
  • 3. Mire kell felkészülni a kikötéskor?
    Nézd meg, honnan fúj a szél. (A vitorlások tetején lévő szélkakas ebben segít.) Ellenőrizd, hogy kint van-e minimum 2 fender (puffer). Ellenőrizd a köteleket elöl és hátul. Kapcsold át a hajódat „Economy” üzemmódba. Esetleges segítőidnek magyarázd el, mire számítsanak, hol kell segíteniük.
  • 1. Mire kell figyelni kikötéskor?
    Készülj fel időben a kikötésre. Készítsd elő a fendereket (puffereket), a köteleket, határozd meg a szélirányt és válaszd meg jól a sebességet. 2 fender és 2 kötél mindig legyen előkészítve kikötéskor. A Stickl-hajók minden esetben méretre szabott és kötött kötelekkel kerülnek vásárláskor átadásra, így azok pillanatok alatt kiakaszthatók, és már indulhat is a profi túra. Ahhoz, hogy ne törd össze a hajót, alacsony sebességet válassz, hogy könnyen tudj manőverezni és elkerüld az esetleges sérüléseket, balesetet. A jelszó: „Kis gáz, kis kár!” Kapcsold a hajót „Economy” üzemmódba - ez minden, 4 kW-nál erősebb Stickl-hajónál rendelkezésre áll -, így a rendszer maximalizálja a teljesítményt – modelltől függően 4-6 kW-ra -, ami tökéletesen elég a megfelelő és biztonságos dokkoláshoz.
  • 2. Mi a veszélye az elektromos hajókkal történő kikötésnek?
    Az elektromos hajóknak gyors a reakcióideje, így a gázadásra és a kormánymozdulatra a hajók azonnal reagálnak. Kikötéskor NE SIESS, mindig mérd fel a terepet, és ügyelj rá, hogy a kötelek és fenderek mindig legyenek előkészítve.
  • Miért hallok furcsa hangokat az elektromotorból működés közben?
    Az elektromos motorok jellemzően csendesek, így bármilyen zúgás, csikorgás vagy kattogás figyelmet igényel. Lehetséges ok lehet a meghajtásban lévő idegen tárgy, a kopott csapágy, vagy a motorházba került víz. Ezen kívül a motor hűtésének meghibásodása is okozhat zajokat, főleg ha a hővédelem is bekapcsol. Ha ilyen hangokat észlelsz, ne használd tovább a hajót, amíg egy szerelő meg nem vizsgálta.
  • Miért csökken hirtelen a hajóm hatótávolsága?
    A hirtelen hatótávolság-csökkenés általában az akkumulátor állapotromlására utal. Az idő múlásával az akkumulátor kapacitása csökken, különösen, ha nem megfelelően volt tárolva vagy töltve. Túlterhelés (pl. nagy sebességen hosszú ideig haladás) vagy erős áramlattal szembeni navigáció is gyorsabban merítheti az akkumulátort. A pontos diagnózis érdekében érdemes az akkumulátort teszteltetni.
  • Miért nem indul el az elektromos hajóm, amikor bekapcsolom a rendszert?
    Ez az egyik leggyakoribb probléma, ami mögött több ok is állhat. Először ellenőrizd, hogy az akkumulátor megfelelően fel van-e töltve. Egy lemerült vagy hibás akkumulátor azonnal blokkolja az indítást. Ezután nézd meg a főkapcsolót és a biztosítékokat – egy kiégett biztosíték vagy egy laza csatlakozás is okozhatja a hibát. Ha ezek rendben vannak, lehet, hogy a vezérlőelektronikában van hiba, amit szakembernek kell megvizsgálnia.
Stickl_ (201).JPG

Hibabejelentéshez töltse ki űrlapunkat!

STICKL ASSINSTANT

Amennyiben azonnali segítségre vagy kivontatásra van szüksége, a Stickl Assistant szolgáltatásunk révén tapasztalt csapatunk gyorsan a helyszínre siet – legyen szó meghibásodásról, elakadásról vagy bármilyen váratlan helyzetről a vízen.

bottom of page